Dziennik Izwiestija poinformował, że Rosja planuje wybudować nową bazę dla Flotylli Kaspijskiej i przenieść główne struktury z Astrachania do Kaspijska. Urzędnicy ministerstwa obrony przekazali, że nowa infrastruktura będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie obiektów morskich w Rosji. Przenosiny mają zakończyć się już w roku 2020.

W Kaspijsku, leżącym w Republice Dagestanu, znajduje się obecnie niewielki oddział piechoty morskiej. Jeśli wierzyć rosyjskiemu ministerstwu obrony, nowy obiekt będzie bardziej zaawansowany niż jego odpowiedniki w Sewastopolu, Noworosyjsku, Bałtyjsku, Archangielsku czy Murmańsku. Inwestycja w rozbudowę infrastruktury w Kaspijsku będzie polegała na modernizacji portu, budowie nowych doków i baraków, magazynów amunicji i kwater dla oficerów. Powstanie tam też szpital.

Już teraz na miejscu znajdują się robotnicy odpowiedzialni za pierwsze prace. Określają oni stan i dostępność infrastruktury oraz zakres przyszłych prac. Pierwszy etap potrwa do 2019 roku. W tym czasie planuje się stworzenie miejsc cumowania okrętów, pogłębienie dna, budowę kotwicowisk i niezbędnej infrastruktury naziemnej.

Kaspijsk ma być bazą macierzystą przede wszystkim dla okrętów rakietowych. Do Flotylli Kaspijskiej należą między innymi fregaty Tatarstan, flagowy okręt tego związku taktycznego, i Dagestan projektu 1166.1 (typ Giepard) oraz okręty Uglicz i Grad Swijażsk projektu 21631.

Rosjanie mają kilka ambitnych planów modernizacji marynarki wojennej, ale Morze Kaspijskie jest stosunkowo zaniedbywane, chociaż również bardzo ważne ekonomicznie. Rosja walczy o wpływy i dostęp do bogactw ekonomicznych z Azerbejdżanem, Kazachstanem, Turkmenistanem i Iranem. Ponadto stamtąd przeprowadzono przynajmniej część ataków rakietowych na cele w Syrii. Nowa baza na pewno będzie oznaczać wzmocnienie zaangażowania w regionie Morza Kaspijskiego i Bliskiego Wschodu.

Rosyjski analityk Siergiej Michiejew z Instytutu Współpracy Morza Kaspijskiego twierdzi, że budowa nowej bazy łączy się z planami budowy rurociągu, który ma dostarczyć gaz ziemny z Turkmenistanu do Azerbejdżanu i dalej do Europy. Rosja zdecydowanie sprzeciwiła się temu projektowi.

Zobacz też: Irańska flotylla w Rosji

(eurasianet.org)

Vissarion, domena publiczna