Izraelska ImageSat International korzystająca z zasobów satelity szpiegowskiego Eros B poinformowała, że w Syrii powstaje kolejna baza wojskowa, której gospodarzem jest Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Dotyczy to obszaru miejscowości Dżabal al-Szarghi, położonego osiem kilometrów na północny-zachód od syryjskiej stolicy, Damaszku.

W obiekcie, który uznano za wojskowy, wyszczególniono skarpę ziemną wyznaczającą jego granicę, główne wejście i najbardziej problematyczne budowle, czyli dwa białe hangary o wymiarach około 27 na 18 metrów. W stosunku do tych ostatnich wyciągane są wnioski, że kształt i rozmiar wskazuje na przeznaczenie do przechowywania irańskich pocisków bliskiego i średniego zasięgu.

Powyższe parametry są niemal identyczne z tymi, które dotyczyły budynków odkrytych w Al-Kiswie, położonej czternaście kilometrów na południe od Damaszku. W listopadzie 2017 roku BBC doniosła, że powstaje tam stała irańska baza wojskowa. Na początku grudnia obiekty zbombardowało izraelskie lotnictwo wojskowe.

Źródło niepewności zasiały późniejsze raporty. Pierwszy z nich pojawił się na stronie internetowej ImageSat International, jego twórcy zaś przypuszczali, że budynki w Al-Kiswie nie są magazynem pocisków, ale meczetem lub stołówką dla żołnierzy. Drugi z kolei opublikowany przez BBC wskazywał, że miały służyć będą do zakwaterowania żołnierzy i garażowania pojazdów.

Media izraelskie podkreślają, że publikacja zdjęć satelitarnych nowego obiektu wojskowego, który rzekomo ma być wykorzystywany przez Siły Ghods, oznacza preludium do kolejnej operacji izraelskiego lotnictwa wojskowego. Przypuszcza się, że może dojść do analogicznego ataku jak w przypadku Al-Kiswy. Sytuację starał się załagodzić izraelski minister obrony Awigdor Liberman, który przekonywał, żeby nie ufać doniesieniom medialnym, które mogą się mylić. Zapewnił, że rząd w Jerozolimie ma pełny obraz sytuacji w Syrii.

Zobacz też: Izraelski satelita wytropił Iskandery w Syrii

(foxnews.com, timesofisrael.com)

Farzad Menati, na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International