Chińskie ministerstwo obrony poinformowało, że amerykański samolot szpiegowski Lockheed U-2S obserwował ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji prowadzone w północnej części kraju. Pekin zarzucił Waszyngtonowi „rażący akt prowokacji” i zażądał zaprzestania podobnych działań.

Rzecznik resortu, Wu Qian, nie podał szczegółów zajścia. Nadmienił jedynie, że U-2 „poważnie zakłócił normalny przebieg ćwiczeń” prowadzonych przez Dowództwo Teatru Północnego. Amerykański samolot, naruszając strefę zakazu lotów nad obszarem manewrów, „poważnie zwiększył ryzyko błędnej oceny sytuacji i spowodowania incydentu morsko-lotniczego”.

Na podstawie tych danych i ogłoszonej wcześniej strefy zakazu lotów łatwo ustalić, że U-2 obserwował ćwiczenia prowadzone na wodach zatoki Bohai. Jest to kolejny element prężenia przez Chiny muskułów wzdłuż całych wybrzeży kraju. Wcześniej w sierpniu Dowództwo Wschodniego Teatru przeprowadziło manewry naprzeciwko Tajwanu, natomiast równolegle do zatoki Bohai kolejne ćwiczenia prowadzone są na spornym Morzu Południowochińskim.

Mimo wejścia w siódmą dekadę służby ciągle nie widać następcy U-2. Wręcz przeciwnie – Dragon Lady jest cały czas systematycznie modernizowana i nie wiadomo kiedy przejdzie na zasłużoną emeryturę. Według raportu World Air Forces 2020 amerykańskie wojska lotnicze posiadają obecnie dwadzieścia sześć U-2S (dawne U-2R z nowym silnikiem GE F-118-101) i cztery dwumiejscowe TU-2S przeznaczone do szkolenia pilotów. Ich bazą macierzystą jest Beale w Kalifornii.

U-2 zasłynęły przede wszystkim z lotów szpiegowskich nad terytorium ZSRR w czasie zimnej wojny. Jak jednak przypomina chiński rządowy tabloid Global Times, samoloty tego typu latały także nad Chinami. W latach 1962–1967 chińskiej obronie powietrznej udało się zestrzelić pięć U-2 – pilotowanych przez Tajwańczyków ze słynnej 35. Eskadry „Czarny Kot”. Trzej piloci zginęli, dwaj spędzili kilkanaście lat w Chińskiej Republice Ludowej, najpierw w więzieniu, a następnie jako szeregowi obywatele.

Zobacz też: Nieproszony gość z Chin na „Wostok 2018”

(airforcetimes.com, globaltimes.cn)

US Air Force / Staff Sgt. Robert M. Trujillo