Grupie pasjonatów z Australii udało się przywrócić do życia czołg piechoty Matilda II. Jest to obecnie jedyny zachowany w pełni sprawny czołg używany podczas drugiej wojny światowej przez wojska państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Historia pojazdu o imieniu „Ace” jest niezwykle ciekawa. Czołg uczestniczył w lipcu 1945 roku w bitwie o Balikpapan na Borneo w szeregach 1. Pułku Pancernego. Była to największa akcja australijskich wojsk pancernych w trakcie wojny. Po zakończeniu działań wojennych w Azji większość australijskich czołgów znajdujących się na Borneo została wrzucona do morza. Przetrwały tylko trzy, które przekazano farmerom. Następne lata „Ace” spędził w australijskim interiorze, pracując jako ciągnik. Kiedy nie dało się już go naprawić, został porzucony.

Wiele lat później grupa pasjonatów historii usłyszała w lokalnym pubie opowieść o czołgu stojącym w eukaliptusowym zagajniku. Odkryty na nowo „Ace” był w zaskakująco dobrym stanie. Żywica skapująca z drzew doskonale zakonserwowała najważniejsze mechanizmy, szczególnie silnik. Renowacja wozu zajęła sześć lat, ale udało się przywrócić mu pełną sprawność.

„Ace” wjechał 3 listopada uroczyście do bazy swojej macierzystej jednostki Lancer Barracks w Parramacie w Nowej Południowej Walii. W ceremonii przekazania czołgu tamtejszemu muzeum uczestniczył jedyny żyjący weteran walk o Balikpapan, Geoff Francis, który sam służył jak kierowca czołgu.

Zobacz też: Nowe muzeum broni pancernej w Cambrai

(9news.com.ae)

Brian Voon Yee Yap, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported