15 marca wody z rzeki Missouri i pobliskiego strumienia wdarły się na teren amerykańskiej bazy lotniczej Offutt w stanie Nebraska. Mimo działań oddziałów inżynieryjnych, które użyły 235 tysięcy worków z piaskiem i ustawiły 460 barier przeciwpowodziowych, najprawdopodobniej straty materialne są poważne, a część personelu i samolotów ewakuowano. Na szczęście nie odnotowano ofiar w ludziach.

W Offutt AFB stacjonują 38., 45. i 343. Eskadra Rozpoznawcza, wyposażone głównie w samoloty RC-135 Rivet Joint, WC-135 Constant Phoenix i OC-135 Open Skies, oraz 1. Eskadra Dowodzenia Powietrznego, mająca na stanie maszyny E-4B Nightwatch. W dużej części uszkodzona została zarówno infrastruktura lotniska, a być może także kwatera Dowództwa Strategicznego (USSTRATCOM) Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje komunikat władz bazy, pod ośmioma stopami (2,4 metra) wody znalazło się trzydzieści spośród 200 budynków placówki, w tym dowództwo 55. Skrzydła, hangar samolotów E-4B i pomieszczenia warsztatowe. Na długości 900 metrów zalana została również licząca sobie 3566 metrów betonowa droga startowa. Poważnego uszczerbku mogły też doznać podziemne pomieszczenia bazy.

Co najmniej dziewięć spośród trzydziestu trzech przebywających na terenie bazy samolotów w rekordowym tempie zostało przebazowane 16 marca. Operację utrudniały zwiększone migracje ptactwa. Dzień później na płycie lotniska pozostawało jeszcze pięć maszyn – po jednym E-4B, WC-135C i OC-135B oraz dwa RC-135. Dowództwo bazy twierdziło wtedy, że żadne samoloty nie zostały uszkodzone.

Obecnie trwająca rekordowa powódź jest skutkiem silnych opadów deszczu, topnienia śniegów i zatorów lodowych na Missouri. Jest to kolejne w ciągu dwóch lat zdarzenie tego typu po tym, gdy w czerwcu 2017 roku nad Offutt AFB przeszło tornado. Mimo stosunkowo niewielkiej siły, uszkadzając część budynków i samolotów, spowodowało ono wówczas straty w wysokości 20 milionów dolarów.

Zobacz też: Hangary w Tyndall nie wytrzymały huraganu Michael

(offutt.af.mil, thedrive.com)

US Air Force / TSgt. Rachelle Blake