Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował coroczny raport dotyczący obrotów firm zbrojeniowych. Wyraźnie widać coraz większą dominację koncernów amerykańskich.

W zestawieniu dotyczącym obrotów w roku 2016 uwzględniono sto przedsiębiorstw. Na pierwszym miejscu znalazł się Lockheed Martin z obrotami rzędu 41 miliardów dolarów. Swój sukces amerykańska firma zawdzięcza przejęciu Sikorsky’ego i nabierającej rozpędu produkcji F-35. Również pozostałe miejsca na podium zdobyły firmy z USA: Boeing (29,5 miliarda) i Raytheon (23 miliardy). W pierwszej dziesiątce znalazło się łącznie sześć amerykańskich przedsiębiorstw i cztery europejskie. Najsilniejszym przedstawicielem Starego Kontynentu jest BAE Systems z obrotami sięgającymi 22,7 miliarda dolarów. Dalej uplasował się Airbus (12,5 miliarda). Pierwszą dziesiątkę zamykają Leonardo i Thales.

Łączne obroty setki największych przedsiębiorstw zbrojeniowych wyniosły niemal 375 miliardów dolarów, o 1,9% więcej niż w roku 2015. Z tej kwoty aż 58% przypada na firmy ze Stanów Zjednoczonych. Dane te pokazują utrzymujący się globalny trend wzrostu wydatków na zbrojenia. Największy rosyjski podmiot, czyli Objedinionnaja awiastroitielnaja korporacyja, znalazł się na miejscu trzynastym z obrotami 5,2 miliarda dolarów. Oprócz tego na liście znalazło się jeszcze dziewięć firm z Rosji.

W swoim zestawieniu SIPRI nie uwzględniło przedsiębiorstw chińskich. Wprawdzie zdobyły one już mocną pozycję na rynku, a pod względem wartości eksportowanego uzbrojenia Chińczycy przegonili Niemców, jednak nadal dane dotyczące obrotów chińskich koncernów pozostają niewiarygodne. Zdaniem autorów raportu w zestawieniu należałoby uwzględnić NORINCO i AVIC.

Nie będzie to koniec przetasowań w przyszłych latach. Bardzo dynamicznie rozwijają się firmy południowokoreańskie, coraz śmielej wchodzące na światowe rynki. Ich obroty w 2016 osiągnęły 8,4 miliarda dolarów, o jedną piątą więcej niż w roku poprzednim.

(sipri.org. welt.de)

MON Republiki Korei, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0