23 maja – równo rok po podpisaniu kontraktu – program budowy niszczycieli min dla Belgii i Holandii pomyślnie przeszedł przegląd funkcjonalny systemów. Tym samym potwierdzono prawidłowe zaprojektowanie przez Naval Group systemów takich jak: sieć komputerowa, sieć elektryczna, systemy napędowe i bojowe.

Przegląd obejmował również ocenę systemu systemów odpowiadających za zarządzanie misją, łączność i cyberbezpieczeństwo. Sprawdzono też integrację z okrętem systemów bezzałogowych opracowywanych przez ECA Group. Przejście testów oznacza, że projekt okrętu spełnia wymagania holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej, dzięki czemu można przejść do kolejnego etapu powstawania okrętu.

Następnym etapem będzie wstępny przegląd projektu całego okrętu zaplanowany na grudzień 2020 roku. Po jego zatwierdzeniu spółka Kership będzie mogła przystąpić do sporządzenia szczegółowego projektu niszczyciela min i projektu wykonawczego. Faza projektowa została zaplanowana na trzy lata, a dostawa pierwszej jednostki powinna być zrealizowana w 2024 roku.

Belgijska i holenderska marynarka wojenna zamówiły po sześć okrętów każda. Realizacja umowy na dwanaście niszczycieli min potrwa dziesięć lat. Każdy okręt zostanie wyposażony w kilkadziesiąt dronów podwodnych, nawodnych i latających różnej wielkości, każdy będzie przenosił wyposażenie przeznaczone do wykrywania i zwalczania min. Obecnie Holendrzy posiadają sześć niszczycieli min, a Belgowie – pięć. Wszystkie należą do opracowanego w latach siedemdziesiątych wspólnie z Francją typu Tripartite.

Zobacz też: US Army przeciwko fake newsom

(navalnews.com)

Belgium Naval & Robotics