W piątek 8 marca minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian ogłosił, iż francuskie siły interwencyjne znajdują się głęboko w terytorium uznawanym za główną bazę rebeliantów islamskich na północy Mali. Tym samym kontynuowana jest finalna faza francuskiej interwencji w tym afrykańskim państwie.

Minister określił obecną, końcową fazę walk jako najtrudniejszą. Powodem tego są problemy z prowadzeniem ofensywy przeciwko rozproszonym pozycjom islamistów w górach Adrar des Ifoghas, czy w okolicach miasta Gao, gdzie Francuzi nawiązali praktycznie bezpośrednią walkę z rebeliantami.

Francuzi zabili około piętnastu rebeliantów w tym tygodniu, gdy natknęli się na ich oddział w dolinie Ametetai. Do niewoli wzięto wówczas także francuskiego obywatela walczącego po stronie islamistów. Zostanie on wkrótce przetransportowany do Francji. W czasie akcji około trzydziestu Francuzów zostało rannych. W dolinie Ametetai odkryto także znaczący skład broni, wśród której znajdowało się również ciężkie uzbrojenie czy pasy służące do ataków samobójczych, karabiny AK-47 i granatniki. Jean-Yves Le Drian odwiedził Ametetai podczas swojej nieoczekiwanej wizyty w Mali w czwartek 7 marca. Przeszukiwanie terenu jest kontynuowane, ponieważ siły interwencyjne chcą całkowicie oczyścić go z rebeliantów.

Ofensywa francuska zmusiła rebeliantów do wycofania się z pozycji zajętych kilka miesięcy wcześniej, takich jak starożytne miasto Timbuktu. Cały czas jednak trwają walki z małymi grupkami rebelianckimi zgrupowanymi w pobliżu miasta Gao, oraz w górach północy. Prezydent Francji Francois Hollande, powiedział w tym tygodniu, że francuskie siły rozpoczną operacje wycofania się z Mali w kwietniu tego roku. Według jego słów końcowa faza interwencji francuskiej pod kryptonimem operacji Serwal, ma potrwać do początków kwietnia. Północne Mali musi zostać oczyszczone całkowicie do tego czasu, aby móc przekazać inicjatywę siłom złożonym z żołnierzy państw afrykańskich.

Francja straciła dotychczas czterech swoich żołnierzy w trakcie operacji Serwal. Czad natomiast utracił dwudziestu sześciu żołnierzy w wyniku jednej ofensywy która miała miejsce 22 lutego. Islamiści stracili natomiast około stu bojowników.

(reuters.com; bbc.co.uk)