Wykonane przez komercyjnego satelitę zdjęcia Szanghaju i okolic objęły także stocznię Jiangnan. Na ich podstawie think tank CSIS był w stanie zidentyfikować postępy prac nad lotniskowcem typu 002.

Zdjęcia wykonano 17 kwietnia. Ich jakość nie jest najwyższa, jednak pozwoliły zidentyfikować powstające sekcje kadłuba. Najbardziej zaawansowane wydają się prace nad sekcją rufową. Ma ona około 22,5 metra długości, a jej szerokość zmniejsza się z około 34 do około 30 metrów. Rozpoczęto także budowę jednej z dalszych sekcji kadłuba o szerokości około 41 metrów. W samym doku i na około niego daje się także zidentyfikować dalsze elementy kadłuba oczekujące na złożenie.

W suchym doku, gdzie powstaje okręt, także zaszły zmiany od końca 2018 roku, kiedy wykonano poprzednie dostępne zdjęcia satelitarne. Część doku została zadaszona, zainstalowano dwie suwnice bramowe, trwa budowa dźwigu. Można też zaobserwować rozbudowę okalającej dok infrastruktury stoczniowej, basenów portowych i nabrzeży.

Prace nad lotniskowcem typu 002 ruszyły na przełomie 2017 i 2018 roku. Budowa okrętu została nieoficjalnie potwierdzona w listopadzie ubiegłego roku. Lotniskowiec może być gotowy już w roku 2022. Na podstawie dostępnych danych przyjmuje się, że typ 002 będzie mieć wyporność około 80 tysięcy ton i na pewno będzie wyposażony w katapulty startowe, być może elektromagnetyczne.

Zobacz też: Ile lotniskowców atomowych zbudują Chiny?

(chinapower.csis.org)

PLAN