Norwegia i Niemcy podpisały Program Przygotowań dotyczący szczegółów współpracy przy wspólnym programie projektowania i budowy okrętów podwodnych. Dokument bazuje na ogłoszonym w 2017 roku liście intencyjnym, w którym Niemcy zobowiązały się kupić dwa okręty podwodne nowego typu, a Norwegia – cztery.

Program Przygotowań szczegółowo reguluje kwestie wspólnego zamówienia i późniejszego utrzymania sześciu identycznych jednostek. Ponadto obejmuje takie kwestie jak współpraca przy szkoleniach i treningach, utrzymaniu i wsparciu, a także prowadzeniu wspólnych operacji. Na mocy dokumentu Niemcy zobowiązały się między innymi do prowadzenia części prac serwisowych przy swoich okrętach w stoczniach norweskich.

Przedstawiciele rządów obu państw są teraz w fazie rozmów handlowych dotyczących projektu z Thyssenkrupp Marine Systems. Szczegółowa oferta powinna być przedstawiona do końca października. Wtedy rozpoczną się negocjacje dotyczące miejsca budowy okrętów.

Wprowadzanie okrętów do służby ma się rozpocząć w drugiej połowie lat dwudziestych. Pierwsza jednostka powinna być zbudowana mniej więcej siedem lat po złożeniu zamówienia, a kolejne będą dostarczane po jednym okręcie rocznie.

Zobacz też: Fregaty przynętą na Holendrów do zakupu U-Bootów

(forsvaret.no, defense-aerospace.com)