Spółka Aero Vodochody poinformowała, że rozpoczęła się produkcja kadłubów i skrzydeł dla czterech przedseryjnych samolotów L-39NG. Pierwszy i czwarty samolot posłużą do prób w locie, drugi do prób statycznych, a trzeci do prób wytrzymałościowych. Maszyny przedseryjne nie są prototypami, ale będą wyprodukowane w standardzie identycznym jak planowane egzemplarze seryjne.

W ubiegłym roku producent samolotu zakończył wybór zewnętrznych poddostawców. Są w tym gronie firmy zarówno czeskie, jak i zagraniczne. Tych pierwszych jest około czterdziestu. Wraz z rozpoczęciem produkcji seryjnej wraz z głównym wykonawcą mają one zapewnić tysiące miejsc pracy w czeskim przemyśle lotniczym.

Rozwój L-39NG jest wspierany przez Czeski Bank Eksportowy, który kredytuje prace nad samolotem. Później będzie wspierał eksport gotowych samolotów będących produktem wysokich technologii. Prezes banku Karel Bureš powiedział, że dzięki temu eksport całej czeskiej gospodarki znacznie się zwiększy i będzie zdywersyfikowany, ponieważ widzi zainteresowanie samolotem w różnych regionach świata.

Twórcy samolotu widzą znaczny potencjał eksportowy swojego produktu, ponieważ wiele sił powietrznych na świcie posada stare samoloty treningowe, które wkrótce będą wymagać pilnej wymiany. W ciągu piętnastu lat globalnie trzeba będzie wymienić około 3000 samolotów. W tym czasie Czesi chcieliby sprzedać przynajmniej 100 L-39NG.

(aero.cz)

Aero Vodochody