Brygada interwencyjna portugalskich wojsk lądowych (Brigada de Intervenção Exército Português) z kwaterą główną w Coimbrze otrzymała pięć transporterów opancerzonych Pandur II zintegrowanych z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wcześniej za zwalczanie silnie opancerzonych pojazdów wroga odpowiadały w szczególności niszczyciele czołgów M901A1 ITV (Improved TOW Vehicles). Przenosiły one wyrzutnie zdolne do odpalania pocisków przeciwpancernych TOW 2A i Milan.

Wóz Pandur II w układzie 8 × 8 w wersji mobilnej wyrzutni pocisków przeciwpancernych wyposażony jest w opancerzone stanowiska uzbrojenia z ochroną balistyczną na poziomie 4 według NATO-wskiej normy STANAG 4569. Stanowisko uzbrojone jest w wyrzutnię pocisków TOW (wystrzeliwany z tuby, naprowadzany optycznie, kierowany przewodowo).

Portugalskie Pandury II mają mieć systemy celownicze TOW ITAS z nowymi modułami elektronicznymi i optoelektronicznymi. Mają one zwiększyć żywotność systemu i ograniczyć liczbę przeglądów. ITAS zapewni lepsze wykorzystanie potencjału pocisków TOW drugiej generacji. Wyrzutnia M22 może strzelać pociskami TOW 2A, TOW 2B Aero i TOW BB. Ma zapewniać zniszczenie statycznego lub poruszającego się przeciwnika pierwszym pociskiem z odległości 3750 metrów. TOW ITAS jest także wyposażony w podsystem śledzenia celów z wbudowaną kamerą termowizyjną opartą na technologii Standard Advanced Dewar Assembly II (SADA II).

Moduł uzbrojenia tej wersji portugalskiego Pandura II zawiera również sześć wbudowanych peryskopów M27 i karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 milimetrów do samoobrony.

W porównaniu z poprzednimi pojazdami Pandur II w wersji mobilnej wyrzutni pocisków przeciwpancernych jest lepiej opancerzony i ma być zdolny do bardziej skutecznej obrony. W tym celu wyposażono go w system detekcji strzałów, karabin maszynowy, system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem, dostarczony przez izraelski Elbit Systems, i wyrzutnię granatów dymnych.

Wewnątrz pojazdu znajduje się trójnóg M159A1, który zapewnia stabilną platformę dla wyrzutni TOW ITAS po demontażu, i dziesięć pocisków przeciwpancernych. Pandura II wyposażono w system podtrzymywania życia, przedział załogi całkowicie zabezpieczony zaś przed skutkami ataków z użyciem broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej.

Zobacz też: Portugalia kupuje KC-390

(janes.com)

Joseolgon, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported