Portugalskie wojska lądowe przeprowadzą modernizację i remont czołgów podstawowych Leopard 2A6, aby wydłużyć ich resursy i zmodernizować niektóre podsystemy. Lizbona zamierza przeznaczyć na ten cel 46 milionów euro w latach 2026–2030. Szczegółowy plan zakłada wydawanie w kolejnych latach: 2 milionów euro w 2026 roku, 4 milionów w 2027 roku, 12,027 miliona w 2028 roku, 12,5 miliona w 2029 roku oraz 15,5 miliona w 2030 roku. Jeśli wziąć pod uwagę zakres modernizacji, łączna kwota nie wydaje się wygórowana.

Wydział planowania sztabu portugalskich wojsk lądowych zakłada przede wszystkim instalację zestawu pasywnego przyrządu kierowcy i kamery termowizyjnej, aby poprawić obserwację otoczenia z przodu i z tyłu podczas manewrów. Ponadto portugalskie Leopardy 2A6 otrzymają układ klimatyzacji, który zapewni chłodzenie elektroniki wieży i poprawi komfort załogi. W celu sprostania zwiększonemu zapotrzebowaniu na moc i zapewnienia ciągłego zasilania zamontowana będzie pomocnicza jednostka zasilająca.

Nowy system gaśniczy w przedziałach kierowcy i bojowym ma poprawić bezpieczeństwo załogi i przeżywalność czołgu na polu bitwy. Ponadto zamontowane zostaną ultrakondensatory w celu ograniczenia szkodliwych wyładowań elektrycznych. Modernizacja obejmie również wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne.

Według dostępnych danych portugalskie wojska lądowe mają na stanie trzydzieści siedem czołgów w standardzie 2A6 z nadwyżek holenderskich. Dwadzieścia osiem znajduje się w służbie dwóch szwadronów, trzy kolejne przeznaczono dla dowództwa i służb pomocniczych Brygady Zmechanizowanej. Jeden służy do szkoleń załóg.

Leopardy 2A6, pozyskane na podstawie kontraktu z 2008 roku, oznaczały dla Portugalczyków znaczny skok jakościowy, gdyż tamtejsze wojska lądowe posiadały wówczas jedynie dziewięćdziesiąt sześć M60, które nadal są w służbie. Dowództwo wojsk lądowych już od dłuższego czasu przymierza się do zakupu kolejnych Leopardów 2, które posłużyłyby do zastąpienia leciwych M60.

Zobacz też: Pogłoski o Leopardach 2 w rękach syryjskich bojowników

(janes.com)

Allied Joint Force Command Brunssum, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic