Portugalskie siły powietrzne przywrócą do służby trzy myśliwce F-16. Tym samym ich liczba w służbie czynnej znowu sięgnie trzydziestu egzemplarzy. Luka musiała zostać uzupełniona po sprzedaży dwunastu myśliwców do Rumunii.

Pierwszym egzemplarzem przywróconym do służby jest płatowiec o numerze 15142. Jest to F-16A MLU zmodernizowany przez portugalskie przedsiębiorstwo OGMA. Przekazanie samolotu odbyło się 9 maja. Drugi egzemplarz to również F-16A MLU – nosi numer 15143 i wejdzie do służby w lipcu. Oba myśliwce zostały w 1999 roku pozyskane od Stanów Zjednoczonych za darmo w ramach programu „Peace Atlantis II”, w ramach którego Amerykanie przekazali sojusznikowi dwadzieścia pięć używanych F-16A/B Block 15. Wraz z ograniczeniami wydatków na obronę kilka egzemplarzy zostało zmagazynowanych.

Trzecim przywróconym do służby myśliwcem będzie F-16B MLU o numerze 15144 pozyskany ze Stanów Zjednoczonych w 2014 roku. W Ameryce był przechowywany na składowisku AMARG. Samolot powinien wejść do służby do końca roku.

Jeśli potwierdzą się informacje o sprzedaży do Rumunii kolejnych pięciu myśliwców, do portugalskiej służby zostaną przywrócone (po modernizacji) trzy kolejne F-16 pozyskane ze Stanów Zjednoczonych w 2014 roku. W takim wypadku portugalskie siły powietrzne będą dysponowały w linii dwudziestoma ośmioma F-16, w tym trzema dwumiejscowymi.

Zobacz też: Portugalskie F-16 na ćwiczeniach w Polsce

(Airforces Monthly 7/2019)

Marcin „Mori” Bogucki