Portugalska marynarka wojenna ujawniła istnienie specjalnej jednostki badającej możliwości wykorzystania systemów bezzałogowych na polu walki. Prace koncentrują się wokół działań asymetrycznych i niekonwencjonalnych.

Célula Experimentação Operacional de Veículos Não Tripulados (CEOV), czyli Komórka Eksperymentalnych Operacji Pojazdów Bezzałogowych, powstała w roku 2017. Jednostka nie jest tajna, ale jednocześnie nie nagłaśniano jej istnienia. Okazję do ujawnienia CEOV dały przeprowadzone miedzy 11 a 27 września ćwiczenia, w których badano zastosowanie morskich bezzałogowców.

Dowódcą liczącej zaledwie około dziesięciu osób jednostki jest porucznik Tiago Mendes. Przy kompletowaniu komórki najistotniejsze były kompetencje – dobierano ludzi szczególnie zainteresowanych nowoczesnymi technologiami i inżynierią. Ponadto CEOV podlega bezpośrednio dowódcy floty, wiceadmirałowi Henriquemu Gouvei e Melo i tylko przed nim odpowiada.

Cele przyświecające takiej organizacji wyjaśnili dziennikarzom wiceadmirał Melo i porucznik Mendes. Ich stanowisko wygląda następująco.

Zwalczanie zagrożeń asymetrycznych i niekonwencjonalnych wymaga asymetrycznego i niekonwencjonalnego myślenia. Do tego wojskowe struktury biurokratyczne nie nadążają za zmianami technicznymi. Procedury przetargowe ciągną się tak długo, że wybrany sprzęt w chwili przekazania nie jest już tak zaawansowany. Prowadzi to do sytuacji, w której telefon komórkowy marynarza ma większą moc obliczeniową niż komputery na pokładzie okrętu. Mała, elastyczna i niezależna jednostka ma być sposobem na przezwyciężenie tego stanu rzeczy.

CEOV bada wykorzystanie różnych systemów bezzałogowych. Jednostka otrzymała między innymi bezzałogowe pojazdy podwodne Black Fin, ale eksperymentuje również z samodzielnie uzbrajanymi komercyjnymi pojazdami zdalnie sterowanymi. Inspiracją dla takich kroków są działania podejmowane przez terrorystów, wykorzystujących zabawkowe drony do atakowania na przykład czołgów.

Zobacz też: Tajwan stawia na działania niekonwencjonalne

(arstechnica.com, janes.com)

US Army / Patrick Albright, Fort Benning Public Affairs