W najbliższy weekend miasto Gdynia organizuje coroczne Święto Morza, którego częścią jest przypadające na niedzielę Święto Marynarki Wojennej. Z tej okazji w mieście przewidziano wiele atrakcji dla zainteresowanych naszą flotą.

Bramy Portu Wojennego Gdynia będą otwarte dla zwiedzających w godzinach 10:00 – 16:00. Festyn Marynarski rozpocznie się około godziny 12:00. Do bezpłatnego zwiedzania zostaną udostępnione: okręt podwodny ORP Sęp, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub i okręt hydrograficzny ORP Arctowski.

W tych samych godzinach odbędzie się także pokaz sprzętu wojskowego Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów i Brzegowej Grupy Ratowniczej. Jedną z atrakcji będzie udostępniony do zwiedzania śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda, będący na wyposażeniu Brygady Lotnictwa MW. W programie przewidziano również pokaz walki wręcz oraz występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów. Nie zabraknie także żołnierskiego poczęstunku, czyli wojskowej grochówki.

Żeby ułatwić dojazd do portu w godzinach 10.30 – 18.00 zostanie uruchomiona linia autobusowa 104, która funkcjonować będzie z częstotliwością co dwadzieścia minut. Wraz z rozkładowymi kursami linii 150 zapewni częstotliwość połączeń pomiędzy śródmieściem Gdyni i Oksywiem Dolnym co dziesięć minut. Szczegóły dostępne na stronach ZKM Gdynia.

Ponadto w dniu Święta Marynarki Wojennej niszczyciel ORP Błyskawica będzie udostępniony do zwiedzania za symboliczną złotówkę, a do Muzeum Marynarki Wojennej będzie można wejść za darmo. Na miejscu przewidziano zajęcia dla osób w różnym wieku, dla rodzin, dzieci, dorosłych. Pod okiem edukatorów muzeum będziemy budować okręty z różnych materiałów – drewniane, papierowe, piankowe. Warsztaty odbędą się na świeżym powietrzu (jeśli pogoda dopisze) lub w namiocie promocyjnym przed wejściem do budynku muzeum. Każdy, kto zbuduje okręt, będzie mógł go sobie zabrać na pamiątkę. Dla najmłodszych przygotowane będą zabawy plastyczne.

(3fo.wp.mil.pl, gdynia.pl)

Maciej Hypś, Konflikty.pl