Powołując się na służby prasowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej, portal Kaliningrad.ru informuje, że w porcie wojennym w Bałtyjsku marynarka wojenna utworzyła sztuczną mgłę. Operację przeprowadzono w ramach ćwiczeń jednostek odpowiedzialnych za ochronę bazy przed skutkami użycia broni jądrowej, chemicznej i biologicznej.

Na rozkaz wojsko uruchomiło mobilne i stałe środki rozpylania aerozolu zamieniającego się w dym. Do wytworzenia mgły użyto systemów TDA-M zamontowanych na ciężarówkach GAZ 66 (patrz: film poniżej) oraz łodzi patrolowych, z których odpalano bomby dymne. Dodatkowo do wytworzenia zasłony wykorzystano kominy stojących w porcie okrętów rakietowych, desantowych i zwalczania okrętów podwodnych. W czasie tworzenia sztucznej mgły pod uwagę wzięto warunki pogodowe, takie jak kierunek i prędkość wiatru.

W rezultacie przeprowadzonych działań cały port wojenny w Bałtyjsku został przykryty sztuczną mgłą, która skryła wszystkie stacjonujące w nim okręty Floty Bałtyckiej. Służby informacyjne zapewniają, że środki użyte do wytworzenia zadymienia są neutralne i nie zagrażają zdrowiu ludzi. Lokalna administracja została powiadomiona o manewrach z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zobacz też: Okręt podwodny imienia Stalina?

(kgd.ru)

© A.Savin, Wikimedia Commons