Kto nie mógł bądź przegapił ostatni dzień otwarty w porcie wojennym w Gdyni-Oksywiu będzie miał kolejną szansę zwiedzić okręty naszej floty. Już jutro (12 maja) Marynarka Wojenna organizuje imprezę „Filmowe koszary”.

Jest to wydarzenie towarzyszące odbywającego się w Gdyni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. „Filmowe Koszary” rozpoczną się o godzinie 10:00 i potrwają do 14:00. Na terenie boiska sportowego w Gdyni Oksywiu (przed kinem „Grom” przy Porcie Wojennym, rondo Bitwy pod Oliwą) będzie można zobaczyć działania patrolu rozminowania Marynarki Wojennej, którego zadaniem będzie rozbrojenie samochodu-pułapki. Swoje umiejętności zaprezentują kaskaderzy z Polskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych, którzy pokażą jak przygotowuje się efekt wybuchającego auta wraz z ewolucjami kaskaderskimi. Następnie grupa ratownictwa medycznego wraz ze strażą pożarną Marynarki Wojennej zaprezentują jak udziela się pomocy poszkodowanym oraz jak gasi się pożar powstały w wyniku wybuchu. Grupa kaskaderów zaprezentuje także ewolucje z zastosowaniem batutów i rampy pneumatycznej oraz skoki na skokochron. Rozwinięte będą stanowiska do nauki udzielania pierwszej pomocy medycznej przygotowane przez straż pożarną MW oraz sanitariuszy wojskowych.

Na terenie Portu Wojennego odbędą się natomiast pokazy ratownictwa morskiego. Brzegowa Grupa Ratownictwa Marynarki Wojennej zaprezentuje podjęcie palących się ludzi (kaskaderów), udzielanie pierwszej pomocy oraz różne metody podejmowania rozbitków z wody. W tym samym czasie będzie można wejść na pokład okrętów Marynarki Wojennej: ORP Orzeł i ORP Sokół, rakietowca ORP Piorun, okrętów ratowniczych ORP Piast i ORP Maćko oraz fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski.

(mw.mil.pl)