Według indyjskiej telewizji NDTV udało się osiągnąć porozumienie na linii Paryż–Nowe Delhi w sprawie zakupu myśliwców wielozadaniowych Rafale dla tamtejszych wojsk lotniczych. Trzydzieści sześć maszyn ostatecznie ma kosztować 8,8 miliarda euro.

Oznacza to, że Francuzi zgodzili się na obniżenie ceny o mniej więcej jedną czwartą – początkowo żądali 12 miliardów. Pierwsza partia Rafale’i ma trafić do Indii w ciągu około osiemnastu miesięcy. W ramach offsetu francuskie przedsiębiorstwa zainwestują w Indiach trzy miliardy dolarów.

Jeżeli doniesienia NDTV się potwierdzą, będzie to oznaczało koniec wieloletniej opery mydlanej, w której obie strony nie chciały ustąpić ani na jotę. Należy podkreślić, że decyzja o kupnie trzydziestu sześciu maszyn od Francji nie przesądza dalszych losów programu modernizacji indyjskiego lotnictwa. Wciąż jest możliwe, że Nowe Delhi postanowi nabyć dużo większą partię myśliwców wielozadaniowych od jakiegoś innego producenta (zobacz też: Boeing gotów produkować Super Hornety w Indiach).

(nadtv.com; fot. US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Christopher Hall)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Christopher Hall