W czasie wizyty francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona w Rumunii podpisano umowę ramową o strategicznym partnerstwie obu państw. Jego częścią jest list intencyjny podpisany między koncernem MBDA a spółką Electromecanica Ploiesti będącą częścią grupy Romarm.

Dzięki porozumieniu firmy będą wspólnie przedstawiać swoje propozycje w odpowiedzi na zainteresowanie ze strony rumuńskich sił zbrojnych. Ponadto, dzięki transferowi technologii, przyczyni się to do rozwoju gospodarczego Rumunii. Dzięki współpracy z międzynarodowym koncernem rumuńskie firmy zostaną włączone do ogólnoeuropejskiej sieci gospodarczej wzmacniając europejski przemysłowy filar NATO.

MBDA to światowy lider w produkcji rakiet. Jego udziałowcami są Leonardo, Airbus i BAE Systems. Romarm zajmuje się produkcją broni, amunicji i pojazdów. W ramach tej państwowej grupy zbrojeniowej działa piętnaście różnych podmiotów, a jednym z nich jest Electromecanica Ploiesti zajmująca się produkcją i serwisowaniem różnego rodzaju rakiet i pocisków.

(defense-aerospace.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl