Sytuacja na Ukrainie jest ciągle napięta i nie widać możliwości szybkiego rozwiązania toczącego się tam konfliktu. Tymczasem na polskim rynku gier planszowych ukazała się już gra osadzona w realiach pierwszej fazy konfliktu – kijowskiego majdanu.

Gra symuluje przebieg wydarzeń, jakie miały miejsce na Ukrainie od listopada 2013 roku do lutego 2014 roku, których centralnym punktem był tak zwany Euromajdan, stanowiący formę sprzeciwu obywateli Ukrainy przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Gracze wcielają się w rolę przeciwników i zwolenników działań prezydenta Janukowycza. Poprzez dobieranie kart na rękę, budują swoje poparcie wśród różnych grup mających wpływ na wydarzenia w kraju. Zdobywają oni punkty zwycięstwa za siłowe przejęcie kontroli nad regionem lub za uzyskanie w nim poparcia drogą pokojową. Czy graczom uda zmienić się przebieg wydarzeń na Ukrainie i zrealizować postawione sobie cele?

Od wydawcy: Wydając tą grę w drugiej połowie 2014 roku zdawaliśmy sobie sprawę z kontrowersji jakie wywoła odniesienie się do wciąż aktualnego tematu. Wiemy też, że sytuacja na Ukrainie w dalszym ciągu jest niestabilna, a gra nie może ukazać rzeczywistego zakończenia konfliktu. Jednakże gra nie zajmuje stanowiska w sporze, nie przychyla się do racji uczestników jednej, bądź drugiej strony. Nie stanowi także symulacji idealnego jego rozwiązania. Naszym celem było ukazanie graczom jak skomplikowana była i jest sytuacja na Ukrainie i jak istotne dla biegu wydarzeń są podejmowane decyzje. Wierzymy również, że każdy gracz z każdą kolejną rozegraną partią będzie jeszcze bardziej świadomy powagi konfliktu.

(materiały prasowe Symeo Games)