Po przerwie zimowej nowa ekipa holenderskie F-16 Solo Demo Team rusza z przygotowaniami do sezonu pokazowego 2012. Nowym pilotem został Stefan Stitch Hutten, a jego trenerem będzie… Ralph Sheik Aarts!

Cała ekipa zaangażowana w Demo Team na lata 2012-2013 pochodzić będzie z 312 i 313 Eskadry stacjonującej w Volkel. Stefan Hutten jest pilotem F-16 od 2007 roku i dotychczas wylatał na tej maszynie ponad siedemset godzin. Sheika nie trzeba fanom pokazów przedstawiać. W siłach powietrznych lata od 1997 roku, a na F-16 ma już wylatanych ponad 1800 godzin.

Normalnie trenerem nowego pilota powinien być Tobias Hitec Schutte, który był pilotem demonstracyjnym w ostatnich latach, ale odszedł on z sił powietrznych dlatego sięgnięto po weterana. Ponieważ rozbrat Sheika z lotami pokazowymi trwał kilka lat i nie ma on odpowiednich nawyków, najpierw musi sobie przypomnieć jak to się robi. Dlatego na początkowym etapie będzie go wspierać jego były trener z lat 2008-2009 Bram Bitch Versteeg.

Wszyscy trzej piloci wraz z ekipą techników wybiorą się do Arizony gdzie stacjonuje pięć holenderskich dwumiejscowych F-16 na pierwsze treningi. Wybór lokalizacji został podyktowany względami pogodowymi oraz doskonałym zapleczem technicznym bazy w Tuscon. Na miejscu najpierw Sheik pod nadzorem Bitcha na tylnym siedzeniu przypomni sobie swój stary pokaz, a gdy nabierze wprawy rozpocznie szkolenie młodziana. Wedy Stitch zajmie tylny fotel F-16 i rozpocznie swoje szkolenie. Po kilku lotach piloci zamienią się miejscami i to Stitch będzie pilotował myśliwiec z pierwszego fotela, a Sheik będzie go kontrolował z tylnego miejsca do czasu, aż uczeń osiągnie biegłość. Treningi w Arizonie mają potrwać dwa tygodnie, zapowiada się intensywne latanie.

Wstępne plany zakładają dziesięć pokazów w 2012 roku i jeszcze więcej w roku 2013, w którym Holenderskie Siły Powietrzne będą obchodziły stulecie swego istnienia.

(f16demoteam.nl)