Filipińska piechota morska rozpoczęła szkolenie na transporterach opancerzonych KAAV. Wszechstronny trening prowadzony jest przez Korpus Piechoty Morskiej Republiki Korei.

Filipiny podpisały wart 45,5 miliona dolarów kontrakt na osiem KAAV w kwietniu 2016 roku. Hanwha Techwin była jedynym oferentem w postępowaniu, ale zobowiązała się dostarczyć pojazdy najpóźniej na początku 2019 roku. Ostatecznie pierwsze amfibie zostały dostarczone przed terminem.

Szkolenie realizowane przez południowokoreańskich marines obejmuje zarówno trening z użyciem symulatorów, jak i ćwiczenia na lądzie i morzu. KAAV-y mimo niedużej liczby poważnie wzmocnią potencjał filipińskiej piechoty morskiej. Zamówienie ośmiu pojazdów związane jest nie tylko z możliwościami finansowymi Manili, ale także pojemnością ładowni dwóch okrętów desantowych typu Tarlac. Każdy z nich może zabrać dokładnie cztery amfibie. Zamówienie kolejnej pary desantowców może jednak doprowadzić do zakupu kolejnych transporterów.

KAAV (Korean Amphibious Assault Vehicle) jest południowokoreańskim wariantem amerykańskiego transportera opancerzonego AAV7. Korpus Piechoty Morskiej Republiki Korei posiada obecnie 124 takie pojazdy. Filipiny są pierwszym zagranicznym klientem, który zdecydował się na zakup południowokoreańskich wozów.

Zobacz też: Filipiny wysyłają wojsko na Morze Południowochińskie

(janes.com)

US Air Force / James E. Lotz