Polski przemysł lotniczy utrzyma tendencję wzrostową w bieżącym roku. Sprzyjają temu globalny trend rozwoju branży, plany modernizacji polskiej armii, dotacje unijne w perspektywie na lata 2014–2020 (ponad 400 milionów złotych dotacji unijnych mających wspierać prace nad nowoczesnymi technologiami w przemyśle lotniczym) i coraz sprawniejsze przyciąganie zagranicznych inwestorów do specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie nowe zakłady przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą powstają między innymi w województwie dolnośląskim. Według szacunków firmy Bergman Engineering, specjalizującej się w rekrutacji inżynierów, w najbliższym czasie w regionie zwiększy się popyt m.in. na technologów i programistów CNC, metrologów (CMM) oraz robotyków.

Przemysł lotniczy nabiera coraz większego rozpędu na całym świecie. Firma doradcza Deloitte prognozuje wzrost przychodów globalnego sektora lotniczo-obronnego na poziomie trzech procent w porównaniu do poprzedniego roku. Tendencja rozwojowa zauważalna jest także w Polsce. Wsparciem w przyciąganiu do Polski nowych inwestycji są także specjalne strefy ekonomiczne. Dobrym przykładem prężnego rozwoju jest Dolny Śląsk, gdzie w ostatnim czasie zainwestowało już kilka międzynarodowych koncernów branżowych, w tym amerykański Paradigm Precision produkujący nowatorskie części dla silników używanych w najnowszych Boeingach i Airbusach oraz UTC Aerospace Systems, planujący zainwestować w tym roku ponad 10 milionów dolarów w swój zakład produkcyjny we Wrocławiu. W regionie niedawno powstał również Dolnośląski Klaster Lotniczy, mający stworzyć dogodne warunki do rozwoju nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy.

Plany rozwoju wiążą się także ze zwiększeniem zatrudnienia w sektorze. Specjaliści Bergman Engineering szacują, że na terenie w południowo-zachodniej Polsce w najbliższym czasie poszukiwani będą między innymi technolodzy i programiści CNC, metrolodzy (CMM), specjaliści od obróbki elektroerozyjnej oraz robotycy.

– Na atrakcyjne nowe oferty pracy mogą liczyć pracownicy przede wszystkim branży automotive oraz innych branż, gdzie stosuje się precyzyjną obróbkę mechaniczną z rygorystycznymi tolerancjami. Taka bowiem jest specyfika produkcji komponentów dla lotnictwa. Szczególnie ceniona będzie też znajomość oprogramowania do modelowania Catia – mówi Tomasz Szpikowski, prezes firmy Bergman Engineering.

Inwestycje branżowe na Dolnym Śląsku mogą także spowodować odpływ kadr z pobliskich regionów. – Rozwój branży na Dolnym Śląsku może zapoczątkować relokację wielu doświadczonych pracowników z rzeszowskiej doliny lotniczej ze względu na znacznie wyższe wynagrodzenia na Dolnym Śląsku – tłumaczy Tomasz Szpikowski.

Obecnie trwają rekrutacje do nowej fabryki Paradigm Precision. Z kolei wrocławski zakład UTC Aerospace Systems, mający wspierać program Airbus Helicopters H175, planuje zatrudnienie blisko 100 nowych pracowników.

(informacja prasowa Bergman Engineering; fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)