Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że Mesko podpisało umowę z 3. Regionalną Bazą Logistyczną z Krakowa na przezbrojenie amunicji kalibru 125 milimetrów dostosowujące ją do użycia ćwiczebnego. Umowa obejmuje dostarczenie w latach 2020–2023 około 16 tysięcy sztuk amunicji podkalibrowej z pociskiem BM-15C, która zostanie wykorzystana do szkolenia załóg czołgów T-72 i PT-91 znajdujących się między innymi na wyposażeniu 34. Brygady Kawalerii Pancernej, 9. Brygady Kawalerii Pancernej i formowanego przy 19. Brygadzie Zmechanizowanej batalionu czołgów.

– Umowa jest kolejnym potwierdzeniem zdolności Mesko do zaspokojenia zapotrzebowania na środki rażenia wojsk lądowych – powiedział Gabriel Nowina Konopka, wiceprezes zarządu. – Przezbrojenie tak znaczącej ilości amunicji starszego typu do celów ćwiczebnych otwiera przed nami możliwość kolejnych zamówień na nową amunicję 125 milimetrów dla Sił Zbrojnych RP, w tym pocisków podkalibrowych APFSDS-T, które opracowaliśmy z myślą o potrzebach wojsk pancernych i zmechanizowanych.

We wrześniu spółka otrzymała zamówienia amunicji na podstawie trzech innych umów. Mesko dostarczy 174 tysiące sztuk amunicji kalibru 23 i 30 milimetrów, 11 tysięcy pocisków dla armatohaubic Dana kalibru 152 milimetry oraz 8 tysięcy sztuk pocisków dla haubic Goździk kalibru 122 milimetry.

Zobacz też: Sonary FLASH Sonics dla polskich AW101

(informacja prasowa)

Andrzej Pawłowski, konflikty.pl