1 listopada 2019 roku w stoczni Admirałtiejskije Wierfi w Sankt Petersburgu położono stępki pod dwa okręty podwodne z napędem dieslowsko-elektrycznym projektu 636.3 Warszawianka: Magadan i Ufa. W ceremonii wzięli udział dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmienow i dyrektor generalny stoczni Aleksandr Buzakow.

Jewmienow poinformował przy tej okazji o definitywnym zakończeniu prób państwowych okrętu podwodnego Pietropawłowsk-Kamczatskij, choć biuro prasowe stoczni Admirałtiejskieje Wierfi uczyniło to już 14 października. Do końca 2019 roku trafi on do służby liniowej. Oznacza to, że nie uda się wypełnić założeń harmonogramu i przekazać dwóch okrętów.

Stawia to pod znakiem zapytania oddanie do służby w rosyjskiej marynarce wojennej wszystkich okrętów do końca 2021 roku. Już teraz z ostrożności wyznaczono kolejną datę – koniec 2022 roku – choć stocznia i marynarka liczą, że prace i późniejsze próby uda się przyspieszyć, biorąc pod uwagę doświadczenia w pracy nad poprzednimi jednostkami.

Zgodnie z przyjętymi założeniami Magadan i Ufa – okręty numer trzy i cztery z serii budowanych w ramach kontraktu z 2016 toku – trafią w 2021 roku do służby liniowej we Flocie Oceanu Spokojnego. W grudniu zaplanowano wodowanie drugiej jednostki tego typu: Wołchowa.

Zobacz też: Bà Rịa–Vũng Tàu w Wietnamie

(navyrecognition.com, seawaves.com)

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej