W tureckiej stoczni Sedef Gemi İnşaatı w Tuzli, miasteczku na przedmieściach Stambułu, położono stępkę pod śmigłowcowiec desantowy TCG Anadolu (L 408). To kolejny symboliczny etap budowy okrętu wielozadaniowego dla tureckiej marynarki wojennej. Ceremonia pierwszego cięcia blach pod przyszły okręt flagowy odbyła się w kwietniu 2016 roku.

Okręt powstaje we współpracy z hiszpańską Navantią, przedsiębiorstwem wiodącym w konsorcjum zajmującym się budową Anadolu, na bazie projektu hiszpańskiego Juana Carlosa I (na zdjęciu). Turecki prezydent Erdoğan zapowiedział, że budowa okrętu ukończy się w cztery lata, czyli co najmniej półtora roku krócej.

Po wejściu do służby Anadolu z jego pokładu operować będą samoloty AV-8B Harrier II lub wielozadaniowe samoloty krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B Lightning II. Dostarczeniem systemów uzbrojenia zajmą się Aselsan i Havelsan. Ponadto przyszły turecki okręt desantowy otrzyma amfibijne pojazdy desantowe Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (Zaha), które powstaną na podwoziu opancerzonego pojazdu bojowego Kaplan. Realizacją kontraktu zajmie się przedsiębiorstwo FNSS Savunma Sistemleri, specjalizujące się w budowie bojowych wozów piechoty.

Zobacz też: Niemiecka opozycja nie chce użycia Leopardów przeciw Kurdom

(navyrecognition.com)

José Luis Porta, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported