Polscy eksploratorzy z grupy Santi Diving poszukujący na Morzu Północnym wraku zatopionego ORP Orzeł natrafili na wrak innego okrętu podwodnego. Prawdopodobnie jest to brytyjska jednostka HMS Narwhal typu Grampus.

Okręt został odkryty około 140 mil na wschód od wybrzeża Szkocji na głębokości około stu metrów. Nurkowie nie zeszli jednak do wraku, a jedynie określili jego położenie i wymiary na podstawie obrazowania trójwymiarowego. Początkowo Polacy mieli nadzieję, że w końcu natrafili na wrak Orła, ale znaleziony okręt jest o ponad cztery metry dłuższy.

HMS Narwahl zaginął w lipcu 1940 roku w czasie patrolu na Morzu Północnym. Na podstawie ostatniej komunikacji radiowej przypuszcza się, że okręt został zatopiony przez niemiecki samolot. Okrętowi przypisuje się również zatopienie niemieckiego okrętu podwodnego U-1.

Jeśli informacja o odnalezieniu HMS Narwahl się potwierdzi, będzie to oznaczało wyjaśnienie losów załogi i umożliwi w przyszłości wyprawienie pogrzebów. Będzie to jednak bardzo trudne zadanie. Dla porównania: archeologowie spędzili siedemnaście lat na wydobywaniu szczątków amerykańskiego okrętu podwodnego z czasu wojny secesyjnej H.L. Hunley.

(inews.co.uk)

United Kingdom Government, domena publiczna