Czternaście lat po dostarczeniu pierwszego Typhoona do Royal Air Force konsorcjum Eurofighter dostarczyło pięćsetny myśliwiec włoskim siłom powietrznym. Maszyna wejdzie do służby w kwietniu po przejściu prób w powietrzu.

– Dostarczenie pięćsetnego samolotu jest znakiem znakomitej pracy zespołowej – powiedział Volker Paltzo z Eurofightera w czasie uroczystości w Turynie 11 kwietnia. Dodał, że jest to również wyraz siły europejskiego przemysłu.

Włoskie lotnictwo zamówiło dziewięćdziesiąt sześć myśliwców w tym osiemdziesiąt dwa jednomiejscowe i czternaście dwumiejscowych. Wszystkie samoloty szkolne zostały już dostarczone, a jubileuszowy egzemplarz jest siedemdziesiątą czwartą maszyną jednomiejscową.

Pierwszy samolot otrzymała w 2003 roku Wielka Brytania. Ten sam kraj był odbiorcą setnego wyprodukowanego egzemplarza, który dostarczono w 2006 roku.

W czasie turyńskiej uroczystości dokonano także symbolicznego przekazania pierwszego samolotu dla Kuwejtu. Ich dostawy rozpoczną się w ciągu najbliższych lat, a teraz symbolicznie przekazano jedynie dwa tytanowe elementy struktury kadłuba i klapolotki. Kuwejt jest najnowszym nabywcą Eurofightera i zamówił dwadzieścia osiem samolotów w tym sześć dwumiejscowych. Będzie też pierwszym państwem, którego Typhoony będą wyposażone w radary AESA.

Czytaj też: Dwadzieścia lat Eurofightera

(flightglobal.com)

materiały prasowe Leonarda