Australijski rząd wyasygnował pół miliona dolarów australijskich na poszukiwania zaginionego okrętu podwodnego. HMAS AE1 był pierwszym okrętem podwodnym australijskiej marynarki wojennej i należał do brytyjskiego typu E (na zdjęciu HMS E1).

Minister obrony Marise Payne powiedziała, że pieniądze rządowe zostaną dołożone do prywatnego przedsięwzięcia Find AE1 Limited i umożliwią ruszenie z poszukiwaniami. Druga część pieniędzy pochodzi od prywatnych sponsorów. Minister dodała, że losy AE1 stanowią jedną z największych tajemnic morskich na świecie, a ekspedycja będzie najbardziej kompleksowym poszukiwaniem okrętu podwodnego w historii.

AE1 zaginął bez wieści 14 września 1914 roku w czasie patrolu w rejonie Nowej Gwinei Niemieckiej. Na pokładzie znajdowało się trzech oficerów i trzydziestu dwóch marynarzy. Był to pierwszy duży wypadek w historii australijskiej marynarki wojennej i położył się cieniem na generalnie udanej operacji przejęcia od Niemców północno-wschodniej części Nowej Gwinei.

Od czasu zaginięcia okrętu organizowano już kilkanaście ekspedycji poszukiwawczych, z których żadna nie przyniosła rezultatu. Minister Payne dodała, że kraj jest winien marynarzom i ich potomkom poszukiwania tych, którzy zostali na wiecznej wachcie.

Zobacz też: Powrót australijskiej Matildy

(navaltoday.com)

Jane's Fighting Ships 1919, domena publiczna