Czterech kanadyjskich żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej zostało wczoraj pochowanych na cmentarzu na północy Francji. Najmłodszy miał dwadzieścia lat, a najstarszy – trzydzieści trzy.

Cała czwórka zaginęła w sierpniu 1917 roku w czasie gwałtownych walk koło Lens we Francji. W czasie alianckiej ofensywy trwającej od 15 do 25 sierpnia zginęło ponad 10 tysięcy żołnierzy. Miejsce spoczynku ponad 1300 z nich nie jest znane.

Czterej żołnierze zostali odnalezieni w latach 2010–2016 w czasie operacji utylizacji starej amunicji i na jednym z placów budowy w okolicy Lens. Jesienią ubiegłego roku zakończono identyfikację ciał przy wykorzystaniu badań historycznych i DNA. Kanadyjczycy zostali pochowani na brytyjskim cmentarzu wojskowym w Loos-en-Gohelle. W uroczystości wzięły udział rodziny poległych i przedstawiciele kanadyjskich sił zbrojnych.

Ciała poległych żołnierzy pochowanych płytko pod ziemią w pobliżu okopów są częstym znaleziskiem w tym regionie Francji. Tylko od listopada 2017 roku na terenie budowanego szpitala w Lens ekshumowano ciała ponad dwudziestu żołnierzy.

Zobacz też: Ekshumacja i ponowny pochówek niemieckich żołnierzy w Tallinie

(rfi.fr)

Canada Department of National Defence