Według lokalnych mediów Korea Północna oferowała Tajwanowi sprzedaż technologii budowy okrętów podwodnych. Cała sprawa ma jednak posmak sensacji i wydaje się naciągana.

W roku 2016, kiedy projekt okrętu podwodnego IDS był jeszcze we wstępnej fazie, do tajwańskiej firmy „często mającej do czynienia z Koreą Północną” zgłosili się przedstawiciele Pjongjangu z ofertą sprzedaży technologii budowy okrętów podwodnych. Tajemniczy pośrednicy mieli działać z ramienia ówczesnej Komisji Obrony Narodowej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Firma poinformowała tajwańskie władze wojskowe i miała nawet zaaranżować spotkanie obu stron w chińskim Dandongu.

Rozmowy zostały przerwane wskutek nowej fali sankcji na komunistyczny reżim, jednak strona tajwańska miała otrzymać dokumenty dotyczące miniaturowych okrętów podwodnych typu Sang-O (na zdjęciu) i Yono (zobacz też: Korea Północna buduje transportowe okręty podwodne). Bardzo duże wątpliwości budzi jednak informacja o rzekomej ofercie sprzedaży północnokoreańskiego napędu niezależnego od powietrza.

Korea Północna mogła uznać, że izolowany Tajwan będzie zainteresowany zdobyciem pewnych technologii związanych z okrętami podwodnymi, a tym samym dostarczy komunistycznemu reżimowi tak potrzebnych dewiz. Czy Tajpej rzeczywiście byłoby zainteresowane transakcją – to inna sprawa. Po pierwsze: Tajwan nie może sobie pozwolić na urażenie Stanów Zjednoczonych, mimo wszystko gwaranta niezależności wyspy. Po drugie tajwańska marynarka wojenna od początku była zainteresowana pełnomorskimi okrętami podwodnymi, a nie jednostkami miniaturowymi.

Największe zastrzeżenia budzi jednak wybór Dandong na miejsce rozmów. Trudno sobie wyobrazić, by takie spotkanie umknęło uwadze chińskich służb. Mimo wszystko tak otwarte prowokowanie Pekinu to jedna z ostatnich rzeczy, na które zdecydowałyby się i Pjongjang, i Tajpej. Dużo bezpieczniejszym wyborem byłaby na przykład Malezja lub któreś z państw afrykańskich utrzymujących dobre relacje z Koreą Północną.

Zobacz też: Korea Północna planuje mały strategiczny okręt podwodny

(upi.com)

Idobi, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported