Według rosyjskiego serwisu Avia.pro Rosja przerzuciła do bazy Humajmim w Syrii myśliwce MiG-35. Nie jest przy tym jasne, kiedy dokładnie nastąpiło przebazowanie ani ile maszyn trafiło do Syrii. Spekuluje się, że przerzut MiG-ów-35 do Humajmim może być elementem kampanii marketingowej, mającej na celu promocję maszyny na rynkach międzynarodowych. Skuteczne sprawdzenie w warunkach bojowych ma zachęcić potencjalnych klientów.

Pojawiły się spekulacje, jakoby Rosja rozważała przekazanie MiG-ów-35 Syryjczykom. Znacznie wzmocniłoby to ich siły powietrzne i w teorii umożliwiłoby równorzędną walkę z tureckimi i izraelskimi F-16. Wcześniej Damaszek wykazywał chęć pozyskania samolotów przechwytujących MiG-31. Już w czerwcu tego roku Rosja przekazała Syrii MiG-i-29, prawdopodobnie w wersji SM. Obecnie są to najnowocześniejsze maszyny na wyposażeniu tamtejszych sił powietrznych. Wcześniej syryjskie lotnictwo myśliwskie opierało się na kilkunastu sprawnych MiG-ach-29, które kupiono od ZSRR w latach osiemdziesiątych.

MiG-35 wedle zapewnień producenta ma być nie tyle modernizacją MiG-29, ile zupełnie nową konstrukcją, klasyfikowaną jako samolot generacji 4++. Jest wyposażony w radar AESA Fazotron Żuk‑AE, pierwsze urządzenie tej klasy seryjnie produkowane w Rosji. W założeniu Moskwy ma być to alternatywa dla użytkowników MiG-ów-29 i państw, które nie mogą sobie pozwolić na zakup myśliwców piątej generacji.

Swego czasu Rosjanie wśród potencjalnych nabywców MiG-a-35 widzieli szereg państw użytkujących radzieckie samoloty, w tym Polskę. Rozmowy na temat zakupu MiG-ów 35 prowadzono między innymi z Azerbejdżanem, Białorusią czy Indiami. Do tej pory starania te nie przyniosły wymiernych korzyści. Także rosyjskie siły powietrzne nie są zainteresowane zakupem dużej partii tych myśliwców.

Jeśli pogłoski o MiG-ach-35 się potwierdzą, będzie to kolejny przykład przerzucania do Syrii najnowocześniejszego rosyjskiego uzbrojenia. Wcześniej kilkakrotnie były tam obecne Su-57 i Su-35. Udział w kampanii syryjskiej to doskonała okazja do promocji rosyjskiego uzbrojenia na rynkach eksportowych. Pozwala także na skuteczne przetestowanie maszyn w warunkach realnego pola walki.

Rosja w ostatnich tygodniach umocniła się w Syrii. Pod koniec lipca podpisana została umowa pomiędzy rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej a Rosją o przekazaniu dodatkowych ośmiu hektarów powierzchni pod rozbudowę bazy w Humajmim. Ma to pozwolić na ulokowanie w bazie ośrodka rehabilitacyjno-leczniczego.

Zobacz też: Operacja Pierce Arrow. Odwet US Navy za incydent na Zatoce Tonkińskiej

(avia.pro, iz.ru)

Ministierstwo oborony Rossijskoj Fiedieracyi