W 2012 roku rosyjskie siły zbrojne rozmieszczone w Zachodnim Okręgu Wojskowym otrzymały ponad dwa tysiące pojazdów pancernych. W skład dostarczonego uzbrojenia weszły czołgi podstawowe T-72B1, transportery opancerzone BTR-82, wozy zabezpieczenia technicznego Brem-K (jedna z wersji BTR-80) oraz wielozadaniowe, gąsienicowe, opancerzone transportery wielozadaniowe MT-LB.

Do kilku jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego dostarczonych zostało również ponad dziewięćset ciężarówek Kamaz-Mustang, dwieście ciężarówek Ural, przyczepy oraz inne pojazdy wojskowe. W celu zapewnienia efektywnego stosowania tych nowego wyposażenia, żołnierze armii rosyjskiej przejdą specjalistyczne szkolenia.

Czołg T-72B1 został przyjęty do służby w armii rosyjskiej w 1985 roku. Wersja ta pozbawiona została możliwości wystrzeliwania czołgowych ppk. W związku z tym nazywana jest „ubogą”.

BTR-82 jest ulepszoną wersją pojazdów opancerzonych BTR-80. Wskazuje się głównie na zwiększone bezpieczeństwo załogi poprzez zastosowanie nowej tkaniny obszycia, która utrzymuje odłamki. Zmniejszam się tym samym ryzyko zranienia załogi. Zwiększona została również siła ognia kierowanego z BTR-82. Tę zaletę uzyskano dzięki zastosowanie nowego jednolitego modułu walki. Wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 14,5 mm sprzęgnięto z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm. Co więcej, oba karabiny maszynowe zaopatrzono w stabilizatory. Daje to dodatkową zaletę prowadzenia ostrzału przeciwnika bez konieczności zatrzymywania pojazdu.

Brem-K wprowadzony został na do służby w 1988 roku. Jego wyposażenie obejmuje dźwig, który może podnieść ładunek o ciężarze do 1,5 tony, sprzęt do spawania, ślusarski zestaw GD-400 3U2 oraz platformę mieszczącą części zamienne.

MT-LB VMK jest ulepszoną wersją standardowego wielozadaniowego opancerzonego ciągnika gąsienicowego MT-LB. Jest przeznaczony do przewozu zaopatrzenia dla walczących wojsk w bezpośrednim styku z nieprzyjacielem oraz do holowania artylerii i przyczep.

(armyrecognition.com)