We wtorek 30 października zawarto aneks do umowy między konsorcjum PGZ – Pilica a Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę w latach 2019–2022 sześciu przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) Pilica. Złożenie podpisów potwierdza realizację kolejnej fazy umowy – produkcję i integrację systemu przeznaczonego dla Sił Zbrojnych RP.

Aneks jest efektem prac związanych z realizacją pierwszej fazy umowy, czyli opracowaniem i zatwierdzeniem projektu wykonawczego. Podjęto decyzję o zastosowaniu alternatywnych rozwiązań w zakresie stacji radiolokacyjnej, systemu teleinformatycznego i funkcjonalności jednostki ogniowej.

Przedmiotem umowy jest zintegrowany system obrony przeciwlotniczej. Realizacja zamówienia na dostawy PSR-A Pilica jest potwierdzeniem konsolidacji projektowej w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, synergii pomiędzy spółkami grupy i zdolności pozwalających na realizację tego typu projektów i programów.

Konsorcjum PGZ – Pilica powołane zostało w kwietniu 2016 roku. Tworzą je wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej:

  • PGZ S.A. – lider konsorcjum
  • Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. – główny integrator systemu;
  • PIT-RADWAR S.A. – odpowiedzialny za integrację radarów w ramach systemu;
  • PCO S.A. – odpowiedzialne za wykorzystywane w systemie głowice optoelektroniczne.

Zgodnie z umową w latach 2019–2022 do polskich sił zbrojnych trafić ma sześć baterii PSR-A Pilica, w skład których wchodzi w sumie: sześć stanowisk dowodzenia, trzydzieści sześć jednostek ogniowych, sześć stacji radiolokacyjnych oraz około sześćdziesięciu pojazdów niezbędnych do zapewnienia mobilności systemów, w tym ciągniki artyleryjskie, pojazdy transportowe i wozy amunicyjne.

PSR-A Pilica może służyć do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów i pocisków manewrujących. Podstawowe uzbrojenie zestawu to podwójne działko kalibru 23 milimetry o dużej szybkostrzelności i dwa przeciwlotnicze pociski rakietowe Grom. Rozwiązanie zakłada wykorzystanie zintegrowanego systemu komputerowego, który zapewni wysoką skuteczność wykrywania i identyfikacji celów. PSR-A Pilica dysponuje infrastrukturą umożliwiającą współpracę z systemami dowodzenia i przeciwlotniczymi państw NATO, a jego zakup stanowi kolejny krok służący budowie wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej kraju.

Zobacz też: Raytheon z kontraktem na Patrioty dla Polski

(Informacja prasowa)

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl