Włoskie wojska lądowe podpisały z przedsiębiorstwem Iveco Defence Vehicles, wchodzącym w skład konsorcjum Iveco-Oto Melara, kontrakt zakładający dostawę dziesięciu wozów bojowych Centauro II. Porozumienie sygnowano w siedzibie Generalnego Sekretariatu Obrony w obecności szefa sztabu wojsk lądowych i dyrektora do spraw uzbrojenia konsorcjum.

Umowa jest pierwszą, która rozpoczyna wypełnianie zapowiedzi z października 2016 roku. Wówczas włoski parlament otrzymał dokumenty z wnioskiem o udzielenie zgody i wyasygnowanie środków finansowych na kupno pięćdziesięciu nowych pojazdów tego typu. Wartość umowy z 24 lipca szacowana jest na 159 milionów euro, w jej skład wchodzi również pakiet logistyczny i części zamiennych.

Docelowo Rzym chce pozyskać minimum 136 niszczycieli czołgów Centauro II, które systematycznie będą zastępować starsze pojazdy, B1 Centauro, wprowadzane do służby od 1991 roku. Wszystkie nowe wozy mają uzyskać gotowość operacyjną do 2022 roku.

Warto przypomnieć, że ambitne plany Włochów w sprawie wymiany pojazdów w arsenale wojsk lądowych hamowane są przez brak funduszy. Wydaje się, że czymś naturalnym będzie pozyskiwanie wozów na raty.

Centauro II uzbrojono w wysokociśnieniową armatę kalibru 120 milimetrów wyposażoną w hamulec wylotowy. Ponadto pojazd dysponuje zdalnie sterowanym stanowiskiem HITROLE, uzbrojonym w karabin maszynowy kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra albo granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów. Centauro II zaprezentowano szerszej publiczności podczas targów Eurosatory w czerwcu 2016 roku.

Zobacz też: Włochy nie kupią kolejnych F-35

(armyrecognition.com, janes.com)

Materiały prasowe Iveco-Oto Melara