Słowacki minister obrony Peter Gajdoš i wiceprezes koncernu Lockheed Martin Ana Wugofski podpisali kontrakt na dostawę myśliwców F-16V. Zamówienie obejmuje czternaście samolotów, wsparcie techniczne, szkolenie pilotów i techników oraz dodatkowe wyposażenie. Całość wyceniono na 1,6 miliarda euro.

Słowacja zamówiła dwanaście samolotów jednomiejscowych i dwa dwumiejscowe. Pierwsze cztery F-16V maja być dostarczone w 2022 roku, a pozostałe dziesięć – do końca 2023 roku. Na szkolenie do Stanów Zjednoczonych uda się łącznie 160 pilotów i mechaników. F-16V zastąpią MiG-i-29.

F-16V

Sercem F-16V jest radar z elektronicznym skanowaniem fazowym AN/APG-83 SABR. Radar umożliwia równoczesne śledzenie dwudziestu celów znajdujących się w dowolnym położeniu względem F-16. Ponadto radar umożliwia wykrywanie i śledzenie stałych i ruchomych celów lądowych i morskich. Radar może jednocześnie wykrywać cele latające i lądowe.

Drugim kluczowym systemem jest układ zarządzania walką elektroniczną AN/ALQ-213 obejmujący pasywne i aktywne środki ostrzegania i zakłócania. Wśród tych pierwszych znajduje się między innymi szerokopasmowy czujnik ostrzegający przed opromieniowaniem przez radar.

Z kolei w kokpicie pojawi się nowy duży wielofunkcyjny wyświetlacz o wymiarach 15 × 20 centymetrów. Na dużym ekranie mogą zostać włączone także dwa mniejsze okienka, które mogą wyświetlać dane pilotażowe lub listę awarii. Na tym, a także na dwóch mniejszych wyświetlaczach mogą być prezentowane obrazy z zasobników celowniczych Sniper lub Litening.

Walkę manewrową ułatwi pilotowi Joint Helmet Mounted Cueing System II, czyli celownik i wyświetlacz HUD zintegrowany w hełmie pilota. Kluczowe dane pilotażowe i dane taktyczne są na nim wyświetlane bez względu na to, gdzie skierowany jest wzrok pilota. Hełm jest przystosowany do wyświetlania również kolorowych symboli, monitoruje stan zdrowia pilota oraz wykrywa i ostrzega przed utratą przytomności spowodowaną nadmiernym przeciążeniem.

Zobacz też: Lockheed widzi szanse na sprzedaż 400 nowych F-16

(spectator.sme.sk)

US Air Force / Tech. Sgt. Thomas Ireland