Piloci akrobacyjni Jurgis Kairys, Swietłana Kapanina i Artur Kielak, szturmowce Su-22, helikoptery Marynarki Wojennej, Śmigłowcowa Kadra Narodowa, miasteczko policyjno-wojskowe – to główne atrakcje VI Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Impreza odbędzie się 23 czerwca.

Szósta edycja podniebnej imprezy na lądowisku powiatowym w Gryźlinach powinna zadowolić wszystkich miłośników awiacji. Liczba statków powietrznych, które zaprezentują się na niebie, będzie największa w historii (prawie czterdzieści samolotów). Będą pokazy solowe, pokazy formacji, akrobacja szybowcowa i to, co najbardziej interesuje naszych Czytelników, czyli wojskowe odrzutowce. Dzięki Siłom Powietrznym RP piknik odwiedzi para Su-22, czyli popularne samoloty szturmowo-bombowe zwane pieszczotliwie „Suczkami”.

Akrobaci

Prezentując listę gości i uczestników pikniku w Gryźlinach, trzeba jednak zacząć od rosyjskiej mistrzyni Swietłany Kapaniny, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Swietłana to swego rodzaju fenomen, siedem razy była mistrzynią świata wśród kobiet, potem startowała z mężczyznami i plasowała się w ścisłej czołówce. Ekstremalne figury i spontaniczną radość pokaże na pikniku Artur Kielak, którego uznaje się za najlepszego akrobatę w Polsce. Prawie nieograniczone możliwości samolotu XA-41 pilot z Krakowa pokaże w niedzielne popołudnie dwa razy. To jednak nie koniec znakomitych wiadomości w temacie akrobacji solowych. Na gryźlińskim niebie pojawi się także ulubieniec publiczności, litewski mistrz świata Jurgis Kairys. To będzie jego czwarta wizyta na Warmii.

Śmigłowce

Po raz pierwszy w historii imprezy do Gryźlin zawitają dwa śmigłowce Marynarki Wojennej RP. W pokazie statycznym będzie można obejrzeć Anakondę i amerykański śmigłowiec Kaman SH-2G. Precyzję i kunszt pilotów lekkich śmigłowców Robinson R44 zaprezentuje Śmigłowcowa Kadra Narodowa. Marcin Szamborski, Jędrzej Wiler, Maciej Węgrzecki i Dominik Punda to pasjonaci, którzy zaprezentują się w identycznych konkurencjach rozgrywanych podczas Śmigłowcowych Mistrzostw Świata, m.in. slalomie równoległym czy precyzyjnym umieszczaniu przedmiotów z pokładu śmigłowca w wyznaczonym miejscu. Po raz pierwszy takie pokazy będzie można oglądać z bliska.

Pozostałe atrakcje w Gryźlinach:
– miasteczko policyjno-wojskowe z udziałem KWP i KMP Olsztyn, W-M Oddział Straży Granicznej, Żandarmeria Wojskowa Elbląg, KM Państwowa Straż Pożarna Olsztyn oraz OSP Gryźliny i Stawiguda,
– prezentacja samochodów Automobilklubu Warmińskiego (samochody rajdowe i klasyki),
– konkursy z atrakcyjnymi nagrodami,
– kilkadziesiąt stoisk z dużym wyborem pamiątek, zabawek, drobnej gastronomii itp.,
– pokaz bokserski UKSW PIRS Powiatu Olsztyńskiego,
– zespoły Ganga Bębna, ADHD, Szarlotka, TABU (MDK Olsztynek),
– chór Legenda (GOK Stawiguda),
– zespół Dziecięce Niebo (Olsztyn).

Nowa organizacja ruchu i darmowe pociągi
Ze względu na piknik organizatorzy wprowadzą nową organizacją ruchu.
– W tym roku uruchomimy dodatkowy przejazd kolejowy (tylko do wjazdu na imprezę), a dotychczasowym będzie przebiegać wyjazd z Pikniku – mówi Mariusz Kwas. – W Gryźlinach w dniu imprezy będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Dodatkowo zmieniony będzie wjazd do samych Gryźlin z drogi krajowej nr 51 (możliwy będzie tylko od strony Olsztynka) i wyjazd (tylko wjazdem od strony Olsztyna). Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy przewidują uruchomienie darmowych pociągów na trasie Olsztyn–Gryźliny–Olsztynek i z powrotem. Rozkład jazdy darmowych pociągów i mapka z nową organizacją ruchu zostaną podane kilka dni przed imprezą.

Organizatorem imprezy w Gryźlinach jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie i stowarzyszenie Dom Warmiński.

(materiały prasowe)