W Kuala Lumpur odbyła się pierwsza runda rozmów pokojowych pomiędzy rządem Tajlandii a islamskimi rebeliantami z południa tego kraju. Rozmowy miały miejsce w czwartek 28 marca i są początkiem oczekiwanego końca rebelii trwającej od 2004 roku. Informacja została przekazana przez sekretarza malezyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Mohamed Thajudeen Abdul Wahaba.

Przedstawiciele obu stron spotkały się na trwających dwanaście godzin rozmowach. Szefem delegacji Tajlandii był sekretarz generalny Rady Bezpieczeństwa Narodowego Paradorn Pattannathabutr. Delegacja rebeliantów miała składać się z trzech przedstawicieli Barisan Revolusi Nasional (BRN) oraz dwóch z Pattani United Liberation Organization (Pulo). BRN jest czołową organizacją rebeliancką na południu Tajlandii. W lutego bieżącego roku doszło do porozumienia pomiędzy nią a rządem tajskim. Zgodnie z warunkami porozumienia rozpoczęte zostały negocjacje, w których pomaga Malezja.

Podpisany został dokument określający zakres kompetencji stron podczas przyszłych rund negocjacyjnych. W wydanym w piątek wspólnym oświadczeniu strony stwierdziły, że zaakceptowane zostały początkowe warunki dające podstawę oficjalnym negocjacjom. Postanowiono, że w początkowej fazie rozmów nie będą dyskutowane najbardziej drażliwe kwestie, takie jak żądania amnestii dla więzionych przez Tajlandię członków organizacji rebelianckich. Termin kolejnej rundy został ustalony na 29 kwietnia. Miejscem spotkania ma ponownie być Kuala Lumpur w Malezji.

Przeszło pięć tysięcy osób zginęło w przeciągu dziewięciu lat trwania konfliktu w południowej części Tajlandii. Kolejnych dziewięć tysięcy bezpośrednio ucierpiało. Dane pochodzą od monitorującej sytuację w tym rejonie Deep South Watch. Łącznie miało miejsce ponad jedenaście tysięcy odrębnych incydentów. Rebelianci są islamskimi separatystami walczącymi z buddyjskim państwem, jakim jest Tajlandia. Mimo iż konflikt trwał od dekad, eskalacja przemocy rozpoczęła się w 2004 roku. Rejonem dotkniętym są głównie cztery południowe prowincje Tajlandii – Yala, Pattani, Narathiwat i Songkhla. Sposobem walki organizacji islamskich w regionie są głównie zamachy bombowe oraz morderstwa popełniane na określonych osobach, takich jak nauczyciele, mnisi buddyjscy czy też lokalni urzędnicy.

(xinhua.news.net; aljazeera.com)