21 września odbył się dziewiczy lot wielozadaniowego samolotu bojowego Su-30SM. Podczas lotu testowego, który trwał dwie godziny, nie zanotowano żadnych problemów. Przeprowadzony został przed dwóch pilotów testowych z koncernu Irkut. Drugi Su-30SM dołączył do testów w poniedziałek, wykonując lot trwający godzinę i czterdzieści minut. Jego próba również zakończyła się sukcesem.

Dwumiejscowy Su-30SM posiada lepsze zdolności manewrowania i wyposażony został w radar z anteną fazowaną. Projektowany specjalnie na zamówienie rosyjskiego lotnictwa będzie odpowiedzią na wymagania stawiane przez lokalne warunki. Nowe samoloty będą mieć do dyspozycji uzbrojenie precyzyjne takie jak kierowane przeciwokrętowe pociski rakietowe Oniks. Su-30SM prawdopodobnie będzie również wykorzystywany do szkolenia pilotów wielozadaniowych myśliwców w wersji jednomiejscowej.

Przeznaczone Sił Powietrznych Rosji wielozadaniowe myśliwce zostały zamówione przez Ministerstwo Obrony Rosji. Podpisany w marcu 2012 roku kontrakt na dostawę dla armii trzydziestu maszyn ma zostać zrealizowany do 2015 roku.

(en.rian.ru; defencetalk.com)