Malezyjska armia przystąpiła do testów prototypu transportera opancerzonego AV8 poinformowała na zakończonej w sobotę Międzynarodowej Wystawie Morskiej i Lotniczej Langkawi (LIMA 2013) minister obrony kraju Ahmad Zahid Hamidi. Pojazd powstaje w kooperacji z Turcją.

Prototyp był prezentowany publicznie z okazji święta armii 1 marca, teraz przechodzi finalne próby przed rozpoczęciem produkcji. Ośmiokołowy AV8 powstał na bazie tureckiego transportera opancerzonego PARS. Jednym z warunków kontraktu było umieszczenie produkcji pojazdów w Malezji, gdzie w cały proces zaangażowanych będzie 100 przedsiębiorstw. Na konferencji prasowej podczas wystawy minister Hamidi poinformował, że Malezja zakupi łącznie 257 pojazdów za łączną kwotę 7,3 miliarda ringgitów (2,36 miliarda USD). Cały proces uruchamiania produkcji i realizacji kontraktu ma potrwać 13 lat.

AV8/PARS należy do tej samej kategorii nowoczesnych transporterów opancerzonych, co Rosomak, Piranha III i VBCI. Oryginalne PARS są wyposażone w turecką wieżyczkę z działkiem 25 mm, jednak Malezyjczycy wybrali dla swoich pojazdów konstrukcję oferowaną przez południowoafrykańskiego Denela. Realizacja kontraktu jest już opóźniona w stosunku do założeń z roku 2010, kiedy podpisano wstępne porozumienie. Prototyp do testów miał być dostarczony w 2011, a dostawy miały ruszyć w 2012 i potrwać do roku 2015. Przyczyną było żądanie strony Kuala Lumpur uruchomienia produkcji w Malezji.

LIMA jest coroczną największa imprezą militarną na Malajach. Jej głównym celem jest rozbudowa lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Wątek ten podkreślił w swoim tegorocznym wystąpieniu minister Hamidi; na pierwszej edycji wystawy w roku 1991 gościły zaledwie 3 lokalne firmy, w tym roku było ich już 226.

(armyrecognition.com)