W połowie 2016 roku rozpocznie się remont INS Sindhukesari (hinduska nazwa oznacza lwa morskiego), okrętu podwodnego z napędem dieslowsko-elektrycznym należącego do indyjskiej marynarki wojennej. Prace będą wykonywane w stoczni Zwiezdoczka w Siewierodwińsku. Plany wykonywania napraw potwierdził Jewgienij Gładyszew, oficjalny przedstawiciel stoczni, w wywiadzie udzielonym agencji informacyjnej TASS w dniu 16 października.

– W środę podpisaliśmy umowę przewidującą naprawy średnie i drobną modernizacje Sindhukesari – powiedział Gładyszew. Dodał również, że latem kolejnego roku okręt zostanie umieszczony w suchym doku stoczni Zwiezdoczka i pozostanie tam przez minimum 27 miesięcy. W tym czasie Rosjanie powinni dokonać wszelkich potrzebnych napraw.

Sindhukesari będzie szóstą jednostką podwodną projektu 877EKM zmodernizowaną przez Zwiezdoczkę dla indyjskiej marynarki wojennej. Prace będą miały na celu modernizację według projektu 08773. Okręt został przyjęty do służby 16 lutego 1989 roku i warto zauważyć, że już przechodził średnie prace remontowe w Stoczni Admiralicji w Petersburgu w latach 1999-2001. Będzie to pierwszy przypadek, gdy jednostka tego projektu przejdzie naprawy średnie po raz drugi. Ponadto Sindhukesari zakończył już planowaną żywotność i po wykonanych pracach będzie pierwszym okrętem projektu 877EKM z resursem powyżej 35 lat w służbie bojowej w indyjskiej marynarce wojennej.

(defencenews.in; na zdjęciu okręt INS Sindhughosh, fot. Department of Defense, domena publiczna)