Drugi, a zarazem pierwszy w całości rodzimej budowy chiński lotniskowiec po raz pierwszy wyszedł w morze. Okręt opuścił port Dalian 13 maja około godziny 7:00 czasu lokalnego.

Na podstawie komunikatów wiadomo, że próby potrwają od godziny 9:00 13 maja do południa 18 maja. Na ten okres władze zamknęły położony na wschód od Dalianu akwen o powierzchni 3666 kilometrów kwadratowych. Uwagę zawraca fakt, że podczas pierwszego rejsu okręt wyjdzie w morze dużo dalej niż Liaoning w trakcie swoich prób. Większy jest także obszar przewidziany na próby. Siedem lat temu Liaoning dostał tylko tysiąc kilometrów kwadratowych.

Drugi chiński lotniskowiec przez jakiś czas pojawiał się w mediach pod nazwą Shandong. Zniknęła ona jednak, a obecnie okręt określany jest po prostu jako drugi lotniskowiec, typ 001A lub typ 002. Jednostkę zwodowano w kwietniu ubiegłego roku. Początkowo zakładano, ze wejdzie do służby najwcześniej w roku 2020, tempo prac wykończeniowych sprawiło jednak, iż zaczęto mówić o szybszym terminie. Według aktualnych spekulacji podniesienie bandery powinno nastąpić przed wrześniem 2019.

Dowódcą lotniskowca został kontradmirał Lai Yi Jun, wcześniej dowódca 8. Flotylli Fregat, uznawany za jednego z najlepszych oficerów chińskiej marynarki wojennej. Wiadomo, że bardzo dobrze posługuje się językiem angielskim, a według doniesień medialnych jest zapalonym kolekcjonerem broni białej.

Zobacz też: Ruszyła budowa trzeciego chińskiego lotniskowca

(eastpendulum.com)

GG001213, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication