Europejski producent pocisków rakietowych MBDA oraz niemieckie Federalne Biuro do spraw Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) chcą w tym miesiącu rozpocząć oficjalne negocjacje dotyczące zakupu systemu obrony powietrznej i antyrakietowej MEADS w ramach programu TLVS. Według rzecznika MBDA rozpoczęcie negocjacji zostało zaplanowane na 29 maja.

W tym terminie MBDA przedstawi założenia dotyczące wdrożenia programu TLVS / MEADS, który będzie realizowane wspólnie z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin. Propozycje mają zostać omówione z instytucją zamawiającą. – Postęp w rozmowach dwustronnych z partnerem z USA jest na tyle duży, że już powiadomiono Urząd Antymonopolowy o planowanym wspólnym przedsięwzięciu mogącym zmienić układy rynkowe – powiedział rzecznik. Według niego celem jest przekazanie wynegocjowanej umowy do akceptacji parlamentu w przyszłym roku.

TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem: Taktyczny System Obrony Powietrznej), oparty na technologii MEADS, ma zapewnić ochronę ludności cywilnej oraz żołnierzy na operacjach w kraju i za granicą. Specjalne funkcjonalności systemu zawierają: dookólne pokrycie, otwartą architekturę systemu oraz zdolność plug & fight. Ta ostatnia cecha pozwala na dołączanie i odłączanie dodatkowych radarów, pocisków i systemów broni w trakcie nieprzerwanej operacji czy szybkiego rozlokowywania.

(hartpunkt.de)

Maciej Hypś, konflikty.pl