Rząd Niemiec, Lockheed Martin oraz Airbus Defense podpisały umowę na modernizację samolotów P-3C Orion niemieckiej marynarki wojennej. Program będzie prowadzony przy wsparciu władz amerykańskich.

Berlin już w ubiegłym roku złożył wniosek o modernizację swoich Orionów w amerykańskiej Agencja Współpracy do spraw Obrony i Bezpieczeństwa (DSCA). Program obejmie wszystkich osiem niemieckich P3-C i zostanie przeprowadzony w ramach Mid-Life Upgrade (MLU). Zestawy MLU, obejmujące między innymi zewnętrzne części skrzydeł, środkowe sekcje kadłuba i stateczniki poziome zostaną wyprodukowane w zakładach Lockheed Martin właściwa modernizacja zostanie przeprowadzona w zakładach Airbusa w Manching. Pierwsze samoloty będą gotowe w listopadzie 2016.

W ramach MLU zmodernizowano już P-3C należące do US Navy, marynarek wojennych Norwegii, Kanady i Tajwanu oraz amerykańskiej służby celnej. Niemieckie Oriony służą w 3. Pułku Lotnictwa Morskiego „Graf Zeppelin”, stacjonującym w Nordholz nad Morzem Północnym.

(navyrecognition.com, fot. MilborneOne, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)