W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach rozpoczęły się manewry lotnicze NATO Tiger Meet 2018. Gospodarzem jest 6. Eskadra Lotnictwa Taktycznego. Ćwiczenia potrwają do 25 maja.

W manewrach biorą udział jednostki zrzeszone w Stowarzyszeniu Tygrysów, a jednym z wymogów jest posiadanie w godle jednostki elementu związanego z tym zwierzęciem. Na zasadzie wyjątków przyjmowane są także jednostki, które w odznakach mają inne wielkie koty – pumy lub lwy. Tradycją jest, że poszczególne jednostki malują całe samoloty lub ich fragmenty w motywy związane z tygrysami, dzięki czemu maszyny prezentują się wyjątkowo efektownie, a manewry przyciągają na lotniska miłośników lotnictwa z wielu państw.

Jeśli chodzi o czysto wojskowy wymiar manewrów, w tegorocznej edycji udział wezmą dwadzieścia dwie eskadry z trzynastu państw, w tym z Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii. Łącznie zaangażowanych jest siedemdziesiąt samolotów taktycznych, dziesięć śmigłowców i samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS. Jest to największe przedsięwzięcie Sił Powietrznych w 2018 roku.

Ćwiczenia zbiegają się w czasie z pokazami lotniczymi Poznań Airshow organizowanymi na lotnisku Ławica. W związku z tym widzowie tych pokazów będą mieli okazję zobaczyć w powietrzu i na ziemi wiele z maszyn biorących udział w manewrach.

Zobacz też: Niezwykłe barwy niemieckich samolotów

(dgrsz.mon.gov.pl)

Sebastian Koppehel, Creative Commons Attribution 4.0 International