Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson symbolicznie rozpoczął budowę zaplecza operacyjnego dla morskich samolotów patrolowych P-8 Poseidon. RAF podpisał umowę na dostawę dziewięciu tych samolotów, a ich główną bazą będzie RAF Lossiemouth w Szkocji.

Głównym zadaniem nowych samolotów będzie ochrona brytyjskich atomowych okrętów podwodnych na podejściach do portów i eskorta dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth. P-8 to morskie wielozadaniowe samoloty patrolowe wyspecjalizowane w zwalczaniu okrętów podwodnych.

W bazie powstanie taktyczne centrum operacyjne, zaplecze szkoleniowe i zaplecze socjalne dla całej eskadry. W skład całości wchodzić będzie między innymi symulator lotu i hangar zdolny pomieścić jednocześnie trzy Poseidony. Prace powinny zakończyć się w 2020 roku, co zbiegnie się w czasie z osiągnięciem wstępnej gotowości operacyjnej przez eskadrę P-8.

Budowa będzie wspierała 200 lokalnych miejsc pracy, a po jej ukończeniu zatrudnienie w bazie zwiększy się o 470 osób. Po osiągnięciu pełnej gotowości operacyjnej w RAF Lossiemouth będzie służyć 2200 osób personelu.

Zobacz też: Kontrakt na norweskie P-8 podpisany

(naval-technology.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl