Lockheed Martin otrzymał wart 227 milionów dolarów kontrakt na produkcję głowic typu Alternative Warhead do pocisków rakietowych GMLRS. Na mocy umowy amerykańskim wojskom lądowym zostaną dostarczone dwa rodzaje amunicji: GMLRS Unitary z głowicami odłamkowo-burzącymi i GMLRS Alternative Warhead. Jest to również pierwszy w historii kontrakt na pociski rakietowe z głowicami alternatywnymi.

W jego skład wchodzą również dostawy pocisków odłamkowo-burzących GMLRS Unitary do Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dostawy realizowane będą w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales. Prace produkcyjne odbywać się będą w obiekcie Lockheed Martina w Camden w stanie Arkansas.

Pociski GMLRS to broń nadająca się do użycia w każdych warunkach pogodowych i według producenta zapewniająca precyzyjne uderzenie poza zasięgiem większości broni konwencjonalnych. W działaniach bojowych każdy pocisk rakietowy GMLRS jest przenoszony i odpalany przez wyrzutnię rakiet typu HIMARS lub M270. Użytkownikami pocisków GMLRS są USA, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Japonia, Jordania, Singapur, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

HIMARS (Rakietowy Artyleryjski System Wysokiej Mobilności) jest przystosowany do operowania wszystkimi pociskami systemu MLRS. Może strzelać pociskami rakietowymi precyzyjnego rażenia MLRS/GMLRS i taktycznymi pociskami balistycznymi ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów. W pierwszym przypadku pojedyncza wyrzutnia zabiera sześć pocisków, w drugim zaś jeden. Oferowany jest polskim siłom zbrojnym w postępowaniu dla programu Homar.

Pociski GMLRS z głowicami Alternative Warhead są częściowo podobne do konwencjonalnych broni. Celem ich produkcji jest zastąpienie amunicji kasetowej, w porównaniu z którą nie pozostawiają niewybuchów. W związku z tym mają być mniej groźne dla ludności cywilnej. Zaprojektowane zostały do zwalczania celów naziemnych, w szczególności stanowisk obrony powietrznej i pojazdów lekko opancerzonych.

(armyrecognition.com U.S. Army photo)

US Army