Wykorzystanie elementów sztucznej inteligencji w systemach naprowadzania zatacza coraz szersze kręgi. W Stanach Zjednoczonych trwają już prace nad zastosowaniem takiego rozwiązania w amunicji artyleryjskiej.

Amunicja C-DAEM (Cannon-Delivered Area Effects Munition) ma zapewnić artylerii US Army możliwość precyzyjnego ostrzeliwania celów na dalekich dystansach. Wyposażony w elementy sztucznej inteligencji system naprowadzania i identyfikacji celu ma pozwolić na zwalczanie celów o niepewnej lokalizacji, a nawet pojazdów pancernych w ruchu. Kolejny wymóg stawiany przez wojsko to możliwość wykorzystania w warunkach zakłócania sygnału GPS.

Wywodzący się z Excalibura C-DAEM to pocisk kalibru 155 milimetrów przeznaczony dla haubic holowanych M777, samobieżnych rodziny M109, a także przyszłych XM1299 (wcześniej oznaczonych M109A8). Przewidywany zasięg pocisku to 60 kilometrów. W pracach uczestniczy producent Excalibura, Raytheon, według którego udało się już uzyskać błąd trafienia rzędu 1,98 metra. Jeżeli dalsze prace będą przebiegać sprawnie, C-DAEM może wejść do służby już w przyszłym roku.

Zobacz też: Nowe zadania przed amerykańską artylerią

(popularmechanics.com)

Staff Sgt. Richard Wrigley, domena publiczna