Indyjscy naukowcy i przedstawiciele Organizacji Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO) zakończyli prace nad przeciwpancernym pociskiem kierowanym Nag. Niezadowolone są jednak wojska lądowe, które stawiają jasne warunki przed formalnym podpisem pod zamówieniem pocisków. Oficerowie twierdzą, że potrzebne są kolejne próby, a testy przeprowadzone na początku września, które DRDO określiła jako udane, mają być niedostateczne.

Pocisk będzie musiał przejść jeszcze proces prób w regionach Indii, w których panują skrajnie wysokie lub niskie temperatury. Cały cykl prób może potrwać ponad rok, po czym pocisk być może będzie gotowy do produkcji. Wojska lądowe krytykują również wysoką cenę pocisków. Koszt jednego Naga wynosi około pół miliona dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż Spike’a lub Javelina. Wiąże się to z pozyskiwaniem niektórych podzespołów spoza Indii, na przykład czujnika podczerwieni od Rafaela i Thalesa. Lokalnie opracowane nie spełniają wymogów.

Wojska lądowe Indii potrzebują od ręki 2 tysiące Nagów, a w dłuższej perspektywie nawet 8 tysięcy. Planuje się jednak zakupy w kliku transzach. Zaplanowano składanie zamówień co rok na 500 pocisków tego typu. Dzisiaj indyjscy żołnierze polegają głównie na pociskach Spike, Korniet lub Milan, gdyż Bharat Dynamics Limited spóźnia się z rozwojem Nagów już o dziesięć lat. W 2000 roku zakłady rozpoczęły produkcje przedseryjną Nagów, ale do tej pory ujawniają się większe lub mniejsze wady.

Wersję lądową testowano na transporterze Namica, czyli zmodernizowanym pojeździe Sarath, licencyjnym BMP-2. Namica wyposażona jest w kontener z ośmioma pociskami i modułem obserwacyjno-celowniczym. Zapas pocisków przewożony jest wewnątrz transportera. Nag ma długość 1,9 metra i waży 40 kilogramów. Wyposażony jest w głowicę tandemową, w które znajduje się 8 kilogramów materiału wybuchowego.

W trakcie rozwoju znajduje się również wersja dla wojsk lotniczych Indii. Helina, bo taką nazwę nosi, ma zasięg 8 kilometrów. Do tej pory nie określono terminu zakończenia prac. Wydaje się, że siły powietrzne, chcąc mieć odpowiednią broń do zwalczania celów opancerzonych, również będą musiały sięgać po przeciwpancerne pociski kierowane produkcji zagranicznej.

Zobacz też: Indie zwiększą siłę ognia czołgów T-90S

(defensenews.com)

Ajai Shukla, Creative Commons Attribution 2.5 India